Azok számára, akiknek fülzúgása van, komoly kérdés, hogy miért súlyosbodik a csengés bizonyos napokon, és miért tűnik el szinte teljesen más napokon. Ennek az okát meglehetősen nehéz felderíteni, mert az egyes személyeknél is eltérő lehet. Azonban van néhány tényező, amiről érdemes lehet tudnod, hogy elkerüld vagy megfelelően védekezz ellene.

#1 Valamilyen hangos esemény

A fülzúgás intenzitását erősítheti, ha olyan eseményekre látogatsz el, ahol hangos zaj vesz körül. Ilyen a koncert, a tűzijátékkal járó rendezvények, a házibulik vagy a szórakozóhelyek. A legfontosabb dolog, amit ilyenkor tehetsz, hogy véded a hallásodat a káros zajoktól erre megfelelő zajszűrő füldugóval.

Ne aggódj, nem kell lemondanod a zene élvezetéről így sem! Ma már elérhető áron is léteznek olyan professzionális füldugók, amelyekkel továbbra is élvezheted a zenét, csupán a füledbe érkező hangok erejét csökkenti biztonságos szintre.

Egy másik fontos dolog, amit megtehetsz magadért, az az, hogy helyezkedj el minél távolabb a hangforrástól. Azaz a koncerteken ne az első sorban, és ne is a hangfal mellett állj, hanem távolabb.

Hirtelen tör rád az erős fülcsengés? Ez az 5 dolog lehet az oka!

Forrás: Unsplash

#2 Otthoni hangos zajok

Meglepő lehet, de bizony a saját otthonunk is magában rejthet olyan zajokat, amelyek megterhelik a füledet, és fülzúgást idézhetnek elő. A legtöbb háztartási és kertészeti eszköz zajszintje ugyanis meghaladja azt biztonságos decibelhatárt, ami ellen még nem kell védeni a hallásunkat.

Íme néhány gyakori példa arra, hogy mi okozhat fülzúgást az otthoni környezetben:

  • fűnyírás,
  • famegmunkálás során használt szerszámok: többek között a körfűrész, dekopírfűrész, csiszológép,
  • otthoni javító munkálatok során használt eszközök: fúró, kalapács,
  • mosógép, ha működés közben mellette hajtogatod össze a ruhákat,
  • fülhallgató, ami túl hangosan közvetíti a zenét a fülünkbe hallgatás közben.

A legjobb, ha mindig védjük a fülünket füldugóval vagy fültokkal ezeknek az eszközöknek a használata közben, illetve ha tehetjük, új készülék vásárlásakor mindig válasszuk a halkabb eszközt!

#3 Zajok a munkahelyen

Akár irodában dolgozol, akár az építőiparban gépekkel, mindenhol ki vagy téve valamilyen szintű zajnak. A nyomtató zúgása, a nyitott irodákban a  beszélgetések zaja, a neon fénycsövek zúgása, a hűtők és légkondicionáló berendezések hangja, az ipari gépek kattogása és búgása egyaránt képes felerősíteni a fülzúgásodat, vagy előhívni azt.

Tévhit, hogy a fejhallgatós zenehallgatás segít ezt elkerülni, hiszen a zaj elnyomására túlerősítjük a zenét, ha nem figyelünk oda eléggé a hangszabályzásra.

Ráadásul itt nem csak arról van szó, hogy erős zaj éri a fülünket, hanem arról is, hogy folyamatos hanginger éri a fülünket, ami nem hagyja pihenni sem a hallószervünket, ezáltal pedig minket sem.

Hirtelen tör rád az erős fülcsengés? Ez az 5 dolog lehet az oka!

Forrás: Unsplash

Munkahelytől és zajszinttől függően fontos megfelelően védeni a hallásunkat hallásvédelmi eszközökkel.
Mindenképpen figyelmeztessük munkáltatónkat, ha úgy érezzük, nem biztosítja a hallásvédelmet megfelelően számunkra, hiszen a hatályos előírások szerint ezt kötelessége megtennie!

Az irodai munkakörökben néhány helyen már léteznek úgynevezett csendszobák, ahová a dolgozók el tudnak vonulni pihenni, ha túl sok zaj és inger éri őket. Ez ugyan még nem elterjedt gyakorlat, de  érdemes lehet felvetni javaslatként a főnökünknek, hiszen nem különösebben nehéz egy ilyen helység kialakítása.

#4 Légnyomás változás

Ha repülsz, akkor óhatatlanul is számolnod kell azzal, hogy fülzúgás alakul ki nálad, vagy a meglévő felerősödik. Ez azonban leszállás után általában magától rendeződik.

A repülőgép motorjának monoton zúgása és a légnyomásváltozás együttesen képes kiváltani fülünkben ezt a jelenséget, ám repülés közben is sokat tehetsz azért, hogy a helyzetet jobban viseld:

  • használj füldugót a zaj kiszűrésére,
  • vigyél magaddal cukorkát vagy rágót, ami segít a füledben kiegyenlíteni a légnyomást.

Természetesen légnyomás változással nemcsak repülőgépen találkozhatsz, hanem máshol  is,  például hegyi túrázáskor, búvárkodás során, vagy vezetés közben, ekkor is számíthatsz változásra a fülzúgásoddal kapcsolatban.

Hirtelen tör rád az erős fülcsengés? Ez az 5 dolog lehet az oka!

Forrás: Unsplash

#5 Bizonyos gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek is befolyásolhatják a fülzúgás megjelenését és intenzitását, így mindig érdemes végiggondolni, történt-e változás a gyógyszerszedési szokásainkban. Egyes gyógyszerek ugyanis ototoxikus hatásuk miatt befolyásolják fülünk működését. Ezek általában a vizelethajtók, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók vagy egyes antibiotikumok.

Minden egyes gyógyszer használat előtt érdemes konzultálnod az orvossal arról, hogy annak szedése milyen mellékhatással lehet a hallásodra, és ennek megfelelően kérheted, hogy írjon fel neked egy másik típusút gyógyszert.

Ha az erős fülcsengés régi vendég nálad, akkor érdemes eljönnöd fülzúgás specialistánkhoz, aki átfogó vizsgálat után egy személyre szabott kezelési tervet készít neked, aminek köszönhetően akár véglegesen is elköszönhetsz a fülzúgásodtól!

Időpontot foglalok!