A fülzúgás fő kínzóereje abban rejlik, hogy uralma alá veszi a figyelmedet. Vasmarokkal fogja, és finoman, észrevétlenül teszi lehetetlenné számodra azt, hogy oda irányítsd, ahová te szeretnéd. Tippjeinkkel azonban visszaveheted tőle a gyeplőt!

Miért játszik a fülzúgás a figyelmeddel?

Nem véletlenül vezet a fülzúgás tünetei között a figyelemzavar és a dekoncentráció. A működési mechanizmus, ami emögött van, rém egyszerű:

A fülzúgás megjelenik, az agyad veszélyforrásként észleli, így nem tud nem figyelni rá. Ám mivel rá figyel, a fülzúgást intenzívebbnek érzékeled, aminek köszönhetően még inkább rá terelődik a figyelmed.

Ha azt érzed, hogy képtelen vagy bármire is huzamosabb ideig figyelni, ha a munkád egyre csak gyűlik az elvégzetlen feladatok miatt, a tanulás soha nem ment még ennyire nehezen, és még a kedvenc könyvedben is sorról sorra kínlódod végig magad, mert folyton elkalandozik a figyelmed, akkor ideje tudatosan tenned azért, hogy a fülzúgásod mellett is oda irányítsd a figyelmed, ahová szeretnéd!

A fülzúgás tünetei - dekoncentráltság és a figyelemzavar

Forrás: Unsplash

Ne dolgozz csendben!

Bár logikusnak tűnhet, hogy ha koncentrálni akarsz valami fontos feladatra, lekapcsolj magad körül minden zajt, de ha fülzúgásod van, ne tegyél így! A csend ugyanis felerősíti a fülzúgásodat, és még kevésbé fogsz tudni koncentrálni arra, amire szeretnél!

Ehelyett inkább szóljon a háttérben halkan valami, így annak a hangja elfedi a fülzúgásodat, te pedig újra oda irányíthatod a figyelmedet, ahová szeretnéd!

A legjobb, ha semleges hangok szólnak a háttérben, például relaxációs zenék, melyek többnyire dallamokkal dolgoznak és nincs rajtuk szöveg. A szöveg csak eltereli a figyelmedet, hiszen agyad észleli azt és automatikusan értelmezi is.

Iktasd ki a zavaró tényezőket!

Kapcsolj ki minden olyan eszközt, ami elvonhatja a figyelmedet a feladatról: a telefont, Facebookot, Instagramot, tévét, rádiót. Ezek ugyanis észrevétlenül beszippantanak, és azon kapod magad, hogy eltelt három óra. Kapcsolj ki mindent csak fél órára!

Hidd el, ezek nélkül a fél óra rengeteg idő, ami alatt koncentráltabban tudsz tanulni vagy dolgozni, mert nem vonja el a figyelmedet semmi!

A fülzúgás tünetei - dekoncentráltság és a figyelemzavar

Forrás: Unsplash

Tarts szünetet!

Úgy tűnhet, hogy hatékonyabban és gyorsabban dolgozol, ha reggel leülsz, és megállás nélkül dolgozol valamin több órát, de ez nem igaz. Kutatások is bizonyítják, valamint időmenedzseléssel foglalkozó trénerek is ajánlják, hogy osszuk fel a feladatainkat több kisebb részre, és mindig iktassunk be közéjük 15-20 perces szüneteket, amit magunkra fordítunk. Legyen az egy étkezés, egy kávé, egy rész a sorozatunkból vagy pár oldal a könyvünkből, esetleg egy séta a kutyánkkal.

Sokkal nagyobb kedvvel folytatjuk a munkát, ha tudjuk, hogy lesz lehetőségünk megpihenni, kikapcsolódni. Kreatív tevékenységeknél különösen fontos, hogy szünetet tarts, és a sok gondolat, ami kavarog a fejedben, a helyére kerüljön – ilyenkor ugyanis a tudatalattink dolgozik.

Ne sajnáld hát a kikapcsolódásra azt a pár percet!

Ha nem megy, ne erőltesd!

A fülzúgás néha lehet olyan intenzív, hogy nem enyhít rajta semmi. Ha úgy érzed, hiába próbálsz koncentrálni, és már harmadszor olvasod ugyanazt a sort és még mindig nem tudtad értelmezni, akkor a legjobb dolog, amit tehetsz, hogy abbahagyd, amit csinálsz.

Feküdj le és pihenj, menj el bevásárolni, sétálni, hallgass zenét, eddz egyet, egyél, találkozz a barátaiddal!

És amikor érzed, hogy a fülzúgás alábbhagyott, akkor fuss neki a feladataidnak újra!

Add meg a testednek, amire szüksége van!

Ez pedig nem más, mint az elegendő alvás, pihenés, megfelelő, kiegyensúlyozott étrend, és a bőséges folyadék fogyasztás!

Ha nem vagy kipihent, az bizony a koncentrációs képességed rovására mehet. Biztosan megfigyelted már, hogy ha egy ideig elcsalod az idődet az alvástól a munka vagy a tanulás javára, a harmadik napon már jóval nehezebben fog az agyad, hiába ülsz a feladat fölött. Mivel a test éjjel, alvás alatt regenerálódik és piheni ki a nappali fáradalmakat, fontos, hogy a napi 8 óra alvást biztosítsd neki!

Így tudsz csak újult erővel nekivágni az újabb napi feladatoknak!

A fülzúgás tünetei - dekoncentráltság és a figyelemzavar

Forrás: Unsplash

Ahhoz, hogy gondolkozni tudj, energiára is szükséged van, amit kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, testmozgással és rendszeres folyadékbevitellel tudsz biztosítani a szervezetednek. Ha nem viszel be elegendő szénhidrátot és kalóriát, az alacsony vércukorszintet eredményez, aminek a tüneteit mindenki tapasztalta már, ha túl sokáig volt éhes: az ingerlékenység mellett nehezen megy a koncentráció, a gondolkodás zavartabbá válik.

Ez nem azt jelenti, hogy ha fontos munkád van, akkor egyél sok édességet, hanem azt, hogy mindenképpen figyelj oda arra, hogy komplex, lassan felszívódó szénhidrátokat fogyassz. Ilyen például a teljes kiőrlésű kenyér, a bulgur, kuszkusz, köles, amit fogyaszthatsz fehérjék mellé az ebéd vagy vacsora során.

Használj noisert!

Amikor különösen erőteljesen tombol a füledben a fülzúgás, a noiser az, ami segíthet túlélni. Ezek a hangterápiás eszközök ugyanis a füledbe  helyezve olyan mesterséges hanganyagot játszanak le, amelyek amellett, hogy elfedik a fülzúgás hangját, kezelik is a fülcsengésedet. Hangterápiás eszközeinkről és működésükről itt olvashatsz többet!

Sajátítsd el a mindfulness technikát!

Nem árt, ha van a zsebünkben néhány praktika arra, hogy tudatosan oda irányítsuk a figyelmünket, ahová szeretnénk. Erre lehet jó a mindfulness technika, ami azt tanítja meg, hogyan lehet élni a fülzúgás mellett anélkül, hogy zavaró lenne, és harcolnál ellene. Segít abban, hogy jobb kapcsolatba kerülj a fülzúgásoddal, és ez segítheti az agyad alkalmazkodását a fülcsengésedhez.

Sokkal könnyebben tudod a figyelmedet az elvégzendő feladatodra koncentrálni, ha elsajátítod ezt a technikát. Bővebben ebben a cikkben olvashatsz róla!

Úgy érzed, segítségre van szükséged?

Ha magadra ismertél, és régóta próbálod visszavenni az irányítást a fülzúgásodtól, de képtelen vagy figyelmen kívül hagyni azt, fordulj hozzánk bizalommal! Mi a fülzúgás kezelését egy alapos, komplex vizsgálattal kezdjük, amelyre alapozva alakítjuk ki rád szabva a kezelési tervet.

Remek szakemberekkel dolgozunk együtt, köztük fülzúgás specialistákkal, akik segítenek megtalálni a számodra ideális noisert, illetve mindfulness trénerekkel is, akik segítenek elsajátítani ezt a technikát.

Jelentkezz be hozzánk, foglalj időpontot, és kezdj el tenni magadért!

Bejelentkezek egy komplex kivizsgálásra!