Az újévi fogadalmakra a legtöbben úgy tekintenek, mint egy rituáléra: megteszik, de nem tulajdonítanak neki nagy jelentőséget. Elvégre hányszor kezdtük az új év első napját azzal, amit megfogadtunk? Ritkán. Most azonban arra biztatunk, hogy akár a szilveszteri buli előtt, akár az új évben olvasod ezt a cikket valamikor, ezt a négy tanácsot érdemes megfogadnod a fülzúgásod érdekében.
Ezeket ugyanis nem kell azonnal másnap drasztikusan elkezdened, hanem szépen lassan felépítheted a lépéseket, és mi minden információt meg is adunk hozzá!
Kivizsgáltatom magam!
Sokszor érezheted úgy, hogy a fülzúgás elleni harc kilátástalan. Nem segít ezen az sem, hogy több sikertelen kezelésen vagy túl, és hogy némelyik orvostól már azt is megkaptad:
“Tanuljon meg együtt élni vele, nincs erre gyógymód.”
Mi viszont azt mondjuk, hogy ne azt fogadd meg, hogy kezelteted a fülzúgásodat, hanem azt, hogy elmész és kivizsgáltatod magad, mielőtt kezeltetnéd a fülcsengést!
A fülzúgás kezelése ugyanis jóval komplexebb annál, mintsem egyetlen kezelés, hangterápiás eszköz vagy a rendszeres sport megoldaná a problémádat. A fülzúgás egy alapbetegség vagy szervi elváltozás következményeként jelenik meg, és több, mint kétszáz ok válthatja ki.
Éppen ezért a fülzúgás sikeres kezelésének a titka az, hogy egy átfogó vizsgálatsorozat segítségével felfedik, mi állhat mögötte, és egy több oldalról ható, párhuzamos kezelési sorozatot dolgoznak ki a te esetedre.
Ezt azonban nem mindenhol csinálják így, ezért a te fogadalmad legyen az, hogy keresel egy ilyen helyet, és ott vizsgáltatod ki magadat. Itt találsz is egy ellenőrzőlistát, ami alapján tudod követni, hogy téged alaposan kivizsgáltak-e, és nem csúszott-e valahol hiba a folyamatba. Megsúgjuk, mi megfelelünk ennek a listának, fordulj hozzánk bátran!
Életmódot változtatok!
Itt írtunk már arról, hogy a jó vérkeringés megléte miért is olyan fontos a fülzúgás szempontjából. Éppen ezért a következő évedben fektess energiát abba, hogy feltuningolod azt!
Ezzel tulajdonképpen nemcsak a fülzúgásodért teszel, hanem a saját testi egészségedért is, hiszen a vérkeringésedet akkor javíthatod a leghatékonyabban, ha életmódot változtatsz!
Ennek a két legfontosabb pillére pedig az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Fontos, hogy ne azonnal, durr bele módon fogj neki, hanem fokozatosan. Kérj segítséget dietetikustól, aki személyre szabja az étrendedet, valamint egy személyi edzőtől, aki az erőnlétedhez javasol majd edzéstervet.
Nem kell azonnal heti ötször keményen edzened! Ha eddig ülőmunka miatt a napod nagy részét a gép előtt töltötted, már az is egy jó döntés, ha minden nap sétálsz egy órát. Idővel pedig növelheted a terhelésedet: túrázhatsz, ellátogathatsz egy csoportos edzésre.
Ha feszélyez, hogy gyökeresen megváltoztasd az étkezési szokásaidat, akkor ne kövess azonnal egy megírt étrendet, hanem előbb iktasd ki a legkárosabb összetevőket tartalmazó élelmiszereket: a cukrot, a fehér lisztet, és ha teheted inkább főzz otthon, mintsem készételeket fogyassz.
Helyezd inkább előtérbe az alábbi ételeket:
- teljes kiőrlésű kenyérfélék,
- köretek közül barna rizst, bulgurt, kuszkuszt vagy quinoat,
- E-vitaminban gazdag ételeket: májat, tojást, avokádót, diót,
- magvakat,
- sovány húsokat,
- zöldségeket és gyümölcsöket.
Legyen a jelszavad a fokozatosság, és mindenképpen adj magadnak egy-két évet, hogy teljesen átállj, mert ez a reális!
Türelmes leszek a fülzúgásommal!
A legtöbb ember ott bukik el a fülzúgás elleni harcban, hogy nem jönnek azonnal az eredmények. Pedig nem győzzük hangsúlyozni, hogy a fülzúgás nem egy influenza, aminek van egy felfutási és lefutási görbéje.
A fülzúgás nem gyógyítható, hanem megfelelő, vizsgálatok alapján kidolgozott kezeléssorozattal enyhíthető, és akár meg is szüntethető.
De ha a fülzúgásod hátterében például a cukorbetegséged áll, és te nem tartod be a diétádat, nem követed az orvosod utasításait, vagy éppen rosszabbak a cukorértékeid, akkor a fülzúgásod is elő fog jönni!
Fontos, hogy türelmes legyél a fülzúgásoddal és önmagaddal szemben! A te dolgod, hogy biztosítsd azokat a feltételeket, megtedd azokat a lépéseket, amelyek mellett a fülcsengésed visszavonul.
A tapasztalataink egyébként azt mutatják, az első eredmények megjelenése egyénenként eltérő. Van, akinél már pár hét után, másoknál hónapok múlva, megmutatkoznak a pozitív jelek, megint más klienseinknél pedig egy évre is szükség van. Sokat számít, hogy mióta szenvedünk fülzúgástól, milyen típusú fülzúgásunk van, és hogy milyen hatékonyan és gyorsan tudjuk kezelni a fülzúgást kiváltó alapbetegségeket.
Legyél hát türelmes, és szorgalmasan csináld végig a kezeléseidet! Hidd el, előbb vagy utóbb meglesz az eredménye!
Minimalizálom az életemben a stresszt!
A fülzúgás intenzitására sok minden van hatással, köztük jelentős szerepet tölt be a stressz. Mondhatnánk azt is: nincs fülzúgás stressz nélkül. Itt számtalan cikket olvashatsz a fülzúgás és a stressz összefüggéseiről, de íme néhány tény:
- ha stresszelünk a hétköznapokban, a meglévő fülzúgás intenzívebbé válik,
- agyunk a fülzúgást fenyegetésként éli meg, így stresszreakciókat vált ki belőle,
- a fülzúgás arra kényszeríti agyunkat, hogy figyeljen rá, így nehezen tudja figyelmen kívül hagyni: a stresszérzet nő, ennek következtében a fülzúgás intenzitása is nő.
Tehát, fontos, hogy a hétköznapokban minimalizáld az életedben a stresszt! Érdemes átgondolnod, mi áll a szorongásaid mögött, és hogyan tudnád azokat kiiktatni az életedből. Válts munkahelyet, szakíts meg olyan kapcsolatokat, amelyek több idegeskedést hoznak az életedbe, mint örömöt, és sajátíts el stresszoldó technikákat! Ehhez itt gyűjthetsz ötleteket és megoldásokat.
Ha keresed azt a helyet, ahol megkezdheted az első sikerorientált lépéseket a fülzúgásod kezelése irányába, akkor keresd fel bátran a Tinnitus Klinika fülzúgás specialistáit! Mi segítünk elérni egy csendesebb világot!