A tápanyagok fontos szerepet töltenek be szervezetünk működésében. Hiányuk tüneteket idéz elő, így aztán mindig érdemes gondoskodnunk arról, hogy feltöltsük a kiürült raktárainkat. Ha közeleg a tél, akkor a D-vitamint vesszük elő, ha influenza szezon jön, akkor a C-vitamin válik jó baráttá. Na és, ha fülzúgásunk van, arra mi a jó?

A vitamin, nyomelem, vagy egyéb tápanyag terápia nem ismeretlen dolog az orvostudományban. Sokszor vetnek be kúraszerűen vitaminokat egy-egy betegségnél, hiszen mindegyik vitaminnak van olyan pozitív hatása, ami hatékonyan kiegészítheti az orvosi kezelést. A fülzúgásnak is megvannak a maga gyógyító vitaminjai és étrend kiegészítői, amit kezelőorvosunkkal egyeztetve bevethetünk a fülzúgás elleni harcban.

Ginkgo Biloba

A világ egyik legérdekesebb fájaként tartják számon a páfrányfenyőt, amely akár ezer évig is elélhet. Akár 120 méter magasra is nőhet, leginkább Koreában, Kínában, az Amerikai Egyesült Államokban és Franciaországban találkozhatunk vele. A kínai orvoslásban már ötezer éve használják, leginkább a leveleiből nyerik ki az értékes hatóanyagot. Legismertebb tulajdonsága, hogy frissíti a memóriát, és serkenti a véráramlást az agyban és az egész szervezetben. Emiatt pedig használják Alzheimer-kór, glaukóma és tinnitus kezelésére is.

6 vitamin, ami segít felvenni a harcot a fülzúgással

Forrás: Unsplash

Hatékonyságát kutatások is bizonyítják. A németországi Hamburgban az Allgemeines Krankenhaus St. Georgben 2002-ben végzett tanulmány kimutatta, hogy a ginkgo biloba-infúzió kezelés a szájon át bevehető ginkgo biloba készítménnyel kombinálva hatékonyan csökkentette a fülzúgás tüneteit.

Cink

A cink nem olyan ismert ásványi anyag a köztudatban, mint a vas, a kalcium vagy a magnézium, pedig fontos szerepet tölt be a szervezetünkben. A vas után a cink a második legnagyobb koncentrációban előforduló ásványi anyag a szervezetben, aminek a hiánya komoly következményekkel járhat. s akár a fülzúgás erősödéséhez is hozzájárulhat.

A St. Marianna Orvostudományi Egyetem 1997-ben végzett tanulmánya rámutatott arra, hogy az általuk vizsgált, fülzúgásban szenvedő emberek sok egyéb alapbetegség mellett cinkhiánnyal is küzdöttek. Miután cinket kaptak két héten keresztül, a fülzúgás tünetei enyhültek.

6 vitamin, ami segít felvenni a harcot a fülzúgással

Forrás: Unsplash

A cinket akár a táplálkozásunk során is magunkhoz vehetjük: a marhahús, a spenót, a spárga, a lencse, a kesudió, a zab és a joghurt bővelkedik cinkben. Ezek rendszeres fogyasztásával tehetünk azért, hogy szervezetünk cinktartaléka ne ürüljön ki.

A melatonin

A melatonint a szervezetünk állítja elő. Képzését a hipotalamusz biztosítja a fény és a sötétség érzékelése által, majd a tobozmirigy választja ki, és a vérkeringésen keresztül jut el a test más részeibe. Mivel sötétségben keletkezik, a “sötétség hormonjának” is nevezik. Hatással van a szervezet energia ellátottságára, emésztésünkre és az immunrendszerünkre is. Gyógyszeresen leginkább alvászavar esetén adják, de fülzúgás ellen is hatékony segítséget jelent. A Sarasota Ear Research Foundation 1998-ban végzett tanulmányában részt vevők egy hónap után számoltak be a fülzúgásuk enyhüléséről, miután elkezdték a melatonint szedni.

B-vitaminok

Egy 1993-as tanulmány szerint, amit a hallásvédelem kapcsán készítettek, kiderült, hogy néhány fülzúgásban érintett komoly B12-vitamin hiánnyal is küzd. Ennek pótlásával pedig javult a fülzúgásuk. A B12-vitamin elengedhetetlen a szervezet jóllétéhez, ám a bevitt adag meghaladja a mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal a kezelés megkezdése előtt, addig pedig gondoskodjunk a pótlásáról tudatos étkezéssel: együnk halat, rákot, tejterméket, májat, csirke- és bárányhúst. Ezekben megtalálható ez az értékes vitamin.

6 vitamin, ami segít felvenni a harcot a fülzúgással

Forrás: Unsplash

A B-vitaminok közül figyelmet érdemel még a B1-B6-vitamin és a folsav, azaz a B9-vitamin. Ezek a vitaminok segítenek azoknak az alapbetegségeknek a kezelésében is, amelyek kísérő tüneteként megjelenik a fülzúgás. Ilyen a cukorbetegség, anyagcsere problémák, szív-és érrendszeri betegségek – ezek enyhítésével a fülzúgás is mérsékelődik.

A folsav különösen idősebb korban különösen hasznos: nagy szerepe van a halláskárosodás és a fülzúgás megelőzésében is, segít tovább fitten tartani a szőrsejteket, ezáltal pedig megtartani a hallást.

E-vitamin

A fül jó működéséhez elengedhetetlen a jó vérkeringés. Az E- vitamin serkenti a test véráramlását, ezáltal pedig a fül megfelelő mikrokeringését is támogatja a megnövekedett oxigénszint biztosításával. Ha javul a keringésünk, a fülzúgásunk is mérsékelődhet.

Legjobb E-vitamin forrásaink a növényi olajok: a napraforgó-, tökmag-, olíva- kukoricaolaj, illetve a búzacsíra és az egyéb gabonacsírák, a zöld növények. A hús, a máj és a tojás étrendünkbe való beiktatásával is hozzájárulunk az E-vitamin bevitelünkhöz.

6 vitamin, ami segít felvenni a harcot a fülzúgással

Forrás: Unsplash

A magnézium

A magnézium fontos az idegrendszer és a szív megfelelő működéséhez. Mivel a fülzúgás mögött gyakran a szív-és érrendszer nem megfelelő működése és a stressz áll, a magnézium segíthet a tünetek enyhítésében.

A kutatók azt vették észre, hogy a magnézium zajártalom esetén is sokat segíthet. Ugyanis, a  hangos zaj hatására olyan szabadgyök molekulák szabadulnak fel a fülünkben, amelyek károsítjaák a belső fül érzékeny szőrsejtjeit. Mivel ezek a szőrsejtek továbbítják a hangot az agy hallóközpontja felé, ezért zajártalom általi halláskárosodás alakulhat ki. A kutatás viszont arra is rámutatott, hogy annál a csoportnál, akik magnéziumot szedtek, kisebb eséllyel alakult ki a zaj általi halláscsökkenés, mint azoknál, akik nem használtak manéziumot.

Noha magnéziumhoz hozzájuthatunk pezsgőtabletta és gyógyszer formájában is, az élelmiszerek is gadagon el vannak látva ezzel a csodaanyaggal: az avokádó, spenót, brokkoli, banán, bab és a teljes kiőrlésű gabonák is képesek fedezni a szükséges mennyiséget.

Fülünk védelmét sok más tápanyaggal is bebiztosíthatjuk. A fent említett vitaminokon kívül a C-vitaminban és béta-karotinban gazdag étrend mellett alacsonyabbá válik a hallásvesztés és fülzúgás kockázata az életünkben.

Noha a különböző járulékos tápanyagokkal sokat tehetünk fülünkért, mi arra biztatjuk Önt, hogy ne bízzon csak a táplálékkiegészítőkben! Jelentkezzen be hozzánk vizsgálatra, és mi összeállítunk Önnek egy személyre szabott kezelést!