Gyakori tévhit, hogy a fülzúgás önmagában betegség. Valójában a fülzúgás oka valamilyen betegség vagy szervi elváltozás. Az, hogy a nyaki problémák vagy a magas vérnyomás következtében kezd el zúgni a fülünk, már elég közismert tény. Azon viszont még mindig meglepődnek, hogy fogászati problémák is meghúzódhatnak a fülcsengés mögött.

Fülzúgást okoz az ultrahangos fogkőleszedés!

Forrás: Unsplash

Mi köze a fogainknak a fülzúgáshoz?

Több, mint gondolnád! A fülzúgásban és halláscsökkenésben szenvedők egy része a fogászok közül kerül ki. Egy 2012-es olasz kutatás szerint a többi szakterület orvosaival összevetve a fogorvosok kiemelkedő arányban szenvedtek fülzúgásban a többi szakterület orvosaihoz képest. Vajon miért?

Azok a fránya zajok a rendelőben…

Ha olyan munkahelyeket kell felsorolni, ahol az ott dolgozók hallása ki van téve a veszélynek, akkor a legtöbb ember ipari gépezetek mellett dolgozó munkaerőre gondol először. Pedig a  fogorvosi rendelő is tele van olyan zajokkal, ami halláscsökkenés vagy fülzúgás oka okozhat hosszú távon.

Egy amerikai kutatás említés tesz arról, hogy 1995-ben, mikor elérhetővé vált a fogorvosi szakma számára egy fejlettebb fogfúró eszköz, megemelkedett a fülzúgással szenvedők száma a fogorvosok között. Ezek a kézi fogfúrók ugyanis 90-110 decibel között zúgnak, miközben dolgozik vele az orvos, ez majdnem olyan nagy hangerőt jelent, mint a fűnyíró hangereje.

A hallásunkat 85 decibeles zaj mellett már védenünk kellene zajszűrő füldugóval, ha nem tesszük, könnyedén szert tehetünk egy ragaszkodó fülzúgásra.

A fogfúrás süvítő hangja alapjáraton sem ébreszt bennünk kellemes érzéseket, de nagyobb baj, hogy a hang magassága és erőssége fülzúgást okozhat vagy súlyosbíthatja meglévő fülzúgásunkat, akár fogorvosként, akár a székben ülő betegként.

Fülzúgást okoz az ultrahangos fogkőleszedés!

Forrás: Unsplash

A fogorvosi székben ülve, betegként is szinte lehetetlen elkerülni ezt a hanghatást, ugyanis a hang nem csak a levegőn keresztül, a hallójáratunk juthat be a belső fülbe, hanem csontvezetés útján is. A fogunkhoz érő fúró a fogunkon, állkapcsunkon, az apró csontok kapcsolódásain keresztül is továbbítja a hangot a belső fül szőrsejtjeihez. Így ráadásul sokkal hangosabbnak is érzékeljük a hangot, hiszen az útvonal során nem veszít az intenzitásán, mint ahogy a Stapedius-reflex enyhít a hallójáraton bejutó hangerősségen.

Néhány fúrás, ami sokáig tart, zajkárosodást okozhat.

Mivel a füldugó ebben az esetben nem segít, a fülzúgás elkerülésére a legjobb megoldás, ha a fogorvosunk rövid ideig fúrja a fogunkat: például öt másodpercig fúr, majd tíz másodpercig szünetet tart. Ez a zaj nélküli szünet sokat segíthet, ugyanis a fülzúgás kialakulását jelentősen befolyásolja, hogy mennyi ideig vagyunk kitéve egy-egy erős zajnak.

Az ultrahangos fogkő eltávolítás is fülzúgást okozhat.

Egy egyszerű, ultrahangos fogkőleszedés is rejt magában veszélyeket! Ezek az eszközök ugyanis 12 000 és 15 000 Hz közötti frekvencián működnek, és nagy intenzitású hangokat bocsátanak ki, amelyek károsítják a szőrsejteket, ezáltal pedig fülzúgást, halláscsökkenést okozhatnak.

Mit tehetünk a megelőzésért?

Választhatjuk az ultrahangos fogkő leszedés helyett a mechanikus fogászati megoldást is, akkor elkerülhetjük az erős zajt, megvédhetjük fülünket, és a meglévő fülzúgásunk sem romlik tovább.

Fáj a fogad?  Kezeltesd!

Fogászati problémák is állhatnak a fülzúgás kialakulása mögött, ezért fontos része a fülzúgás diagnosztizálásnak egy teljes fogászati állapotfelmérés.

Fülzúgást okoz az ultrahangos fogkőleszedés!

Forrás: Unsplash

Fiatal felnőttkorban különösen a bölcsességfog okozhat sok problémát. Egy állkapocsban maradt, félig, vagy egyáltalán nem kibújt fog, ami a fogsor felé nő, nem csak fájdalmat, fogíny gyulladást, ciszták kialakulását, hanem fülzúgást, fülfájást is okozhat.

Sokszor, amikor a fülünket fájlaljuk, kiderül, hogy valójában a fülünknek semmi baja, a fogfájdalom sugárzik ki a fülünkre.

A fogpótlás, a fogbél, fogíny vagy foggyökér gyulladása, szuvasodása és azok kezelése szintén olyan gyulladásos folyamatokat indít el a szervezetben, amelyek a környező izmok és ízületek működését nehezítik. Ennek következtében pedig afféle melléktünetként a fülzúgás is megjelenik.

Fáj az állkapcsod? Lehet, hogy TMJ-szindrómád van!

A TMJ-szindróma pontos okát nem mindig sikerül kideríteni, de kialakulhat az állkapocs sérülése, fogászati beavatkozás, ízületi gyulladás vagy fogcsikorgatás miatt. Ha TMJ-szindrómánk van, az állkapocs ízületünk rendellenesen működik: fáj, kattog, nem tudjuk kinyitni a szánkat, fájhat a fejünk, és sokszor fülzúgással is jár.

A TMJ-szindróma bizonyos esetekben magától gyógyul, más esetekben izomlazító és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel, harapásemelő sínnel, sebészeti beavatkozással kezelhető. A panasz megszüntetésével a fülzúgás is mérsékelődhet, de jellemzően kiegészítő fülzúgás kezelésre van szükség.

Csikorgatod a fogad? Ne tedd!

Sokan kényszeresen csikorgatják a fogaikat, ez a jelenség nem új keletű, neve is van az orvosi szakirodalomban: bruxizmus. A fogcsikorgatás főleg éjszaka jelentkezik, és többnyire az alvótárs az, akinek feltűnik, hogy van egy kellemetlen szokásunk.

Fülzúgást okoz az ultrahangos fogkőleszedés!

Forrás: 123RF

Hátterében gyakran stressz, feszültség, vagy a fogak és az állkapocs nem megfelelő állása állhat, de a protézis, a koronák, a túl magas tömések is okozhatnak erre való hajlamot. Ha a fogcsikorgatás túl sokáig fennáll, kellemetlen következményei lesznek:

  • a fogak felszíne kopik a súrlódástól,
  • az állkapocs ízületei elhasználódnak, fájnak, beakadnak,
  • a fogak kilazulnak, elmozdulnak,
  • megkeményednek a rágóizmok, a torok és nyak izmai,
  • fáj a fejünk,
  • és fülzúgás alakulhat ki.

Szerencsére fogászati megoldásokkal, fogvédővel és a stressz feloldásával a kényszeres rágás megszüntethető, ezáltal pedig a fülzúgás is kezelhetővé válik.

A fogászati problémák megszüntetésével – amennyiben ez áll a fülzúgás kialakulása mögött – a fülzúgás is mérsékelődik vagy megszűnik. Bizonyos esetekben viszont már olyan régóta tart a fülzúgás, hogy az agyunk megszokja az új, állandóan jelen lévő hangmintázatot, és a fülzúgás a fogászati probléma megszűnése után is megmarad önálló jelenségként.

Ilyen esetben tudnak segíteni a Tinnitus Klinika munkatársai! Jelentkezz be a hozzád legközelebb eső rendelőnkbe, és mi segítünk megtalálni számodra a legmegfelelőbb kezelést a fülzúgásodra!