Sokszor elmondjuk, hogy a fülzúgás soha nem önmagában jelenik meg, hanem valamilyen betegség, testi-szervi elváltozás következtében. Legalább 200 ok tehető felelőssé a fülcsengésért, és ezek közül az egyik a hétköznapokat alaposan megnehezítő Meniére-betegség.
Mi az a Meniére-betegség?
A Meniére-betegség a belső fülre betegsége, ami több tünetegyüttest hoz elő az érintettekben. A rosszullét rohamokban törhet ránk, és több órába is beletelhet, hogy csillapodjon. Többnyire a belső fül keringési problémái és a belső fület, egyensúlyozó szervet kitöltő folyadék felgyülemlése okozza a tüneteket.
Sajnos a Meniére-betegséget gyógyítani nem lehet, ám célzott kezeléssel enyhíthetőek a tünetek.
Diagnózist a tünetegyüttes megjelenése, lefolyása, ismétlődése és néhány vizsgálat alapján könnyen felállítható. Ha azt tapasztalod, hogy a fülzúgás megjelenése rohamszerű, és mellé az alábbi tünetek is társulnak, akkor érdemes gyanút fognod, hogy Meniére-betegség áll a háttérben, és azonnal megkezdened az orvosoddal a kezelést!
Szédülés
A szédülést sokféle betegség és fertőzés okozhatja, ugyanakkor ez a Ménière-betegség egyik fő tünete. Mivel ez a betegség a belső fület támadja meg, amely éppen az egyensúlyozó képességünkért felelős, így nincs Meniére-betegség fülzúgás, szédülés nélkül. Ami talán megkülönbözteti a más típusú szédüléstől az az, hogy a betegek megérzik a roham érkezte előtt pár másodperccel, hogy rohamuk lesz.
Mindenesetre, ha azt tapasztalod, hogy bizonytalanul jársz, szédülsz, megbotlasz, akkor felmerülhet a gyanú, hogy érintett vagy, de pusztán a szédülés jelenléte nem jelenti azt, hogy biztosan Meniére-betegséged van. A szédülést azonban minden esetben komolyan kell venned!
Komoly veszélynek vagy kitéve, ha bizonytalanul közlekedsz vezetés közben vagy séta közben. Könnyen baleset áldozatává válhatsz!
Migrén
Ha valami, a fejfájás, ami akár migrénné fajulhat igencsak meg tudja keseríteni a Meniére-betegek életét. Ez tipikusan egy olyan tünet, amire nem szoktunk gyanakodni, hiszen a feje mindenkinek és sok mindentől fájhat. Pedig a Meniere roham egyik jellegzetes tünete az éles fejfájás, ami további kellemetlen tüneteket hoz magával.
Hányinger
A fejfájás szédülés mellé gyakran társul hányinger is, különösen, ha az előbbiek nagyon intenzívek! A Meniére rohamok hirtelen törnek rá az emberre, és általában gyorsan jönnek-mennek, az egyes tünetek – köztük a hányinger és a szédülés – enyhébb formában akár tovább is jelen lehetnek.
Szerencsére gyógyszeres kezeléssel a hányinger kezelhető, így az émelygés csillapítható!
Halláskárosodás
A Meniére-betegség általában csak az egyik fülben jelenik meg, és azon az oldalon a rohamok alatt halláscsökkenés is előfordulhat. A legtöbben tompa hallásról számolnak be, ami a roham múlásával rendeződik, ám fokozatosan kialakul az adott oldalon a hallóideg károsodása, ami tartós halláscsökkenéshez vezet. Erre pedig a hallókészülék ellátás jelent megoldást, amit a Tinnitus Klinika hallásgondozói is tudnak biztosítani az érintetteknek.
Szemteke rezgés
Mivel a belső fül befolyásolja az egyensúlyérzékünket és a látásunkat, ezért előfordul szemteke rezgés, amit úgy tapasztalnak meg az érintettek, hogy a szemük jobbra-balra vagy fel-le, esetleg körkörösen mozog. Ez a jelenség egyéntől függően csak az egyik szemben, vagy mindkettőben is megjelenhet.
Hasmenés
A roham, szédülés, hányás megviseli a szervezetet, és ez hasmenés formájában is jelentkezhet. Éppen ezért nemcsak a roham alatt, hanem gyakran csak utána tapasztalhatod azt, hogy a mosdó felé kell venned az irányt.
Fontos, hogy mindig igyál eleget, nehogy a hányás és a hasmenés miatt kiszáradj!
Hideg verejtékezés
A roham közben gyakran hideg verítékezés is kíséri a fejfájást, émelygést, szédülést. Különösen a szédülés megléte mellett jelentkezik, és általában a szédülés gyógyszeres kezelésével elmúlik.
Fáradtság érzései
Önmagában a rohamok is nagyon kimerítik a betegeket, de a túlhajszoltság, a kóros fáradékonyság megnöveli annak a kockázatát, hogy gyakrabban váljunk a Meniére rohamok áldozatává.
Éppen ezért az életmódváltás, a stressz minimalizálása, a pihentető alvás nagyon fontos szempont az érintettek számára!
Extrém hangulatváltozások
A hangulatváltozás kapcsán a Meniére-betegségben szenvedők az érzelmek széles skálájáról számoltak be: a harag, a szorongás, az ingerlékenység és a félelem is eluralkodhat rajtunk mind a rohamok alatt, mind pedig azok között.
Ezeket a hangulatingadozásokat sokféle tényező okozhatja, tehát nem feltétlenül Ménière-betegség tüneteként jelennek meg, hanem az átélt élmények mellékhatásaként.
Érthető, ha félünk a közelgő rohamtól, és rosszul viselhetjük azt is, hogy bizonytalanságban élünk, hiszen sosem tudhatjuk, mikor lesz újabb Meniére rohamunk.
Ne fogadd el, hogy így jártál!
A Meniére-betegség ugyan nem gyógyítható, azonban kezelhető és kordában tartható! Éppen ezért nagyon fontos, hogy ahogyan felmerül benned a gyanú, hogy Meniére-betegséged lehet, azonnal fordulj orvoshoz!
Célzott kezelésekkel csökkenthetőek a kellemetlen tünetek, és élhetőbbé válnak a hétköznapok.
Mi tudunk segíteni!
Fül-orr-gégész szakorvosaink és fülzúgás specialistáink gyakorlottak a Meniére-betegség és annak tüneteinek kezelésében, csillapításában! Keress bennünket bátran, ha a tünetek alapján magadra ismertél!