Ha már egy ideje fülzúgással élsz, akkor valószínűleg észrevetted, hogy a pulzáló hang a füledben nem mindig állandó. Változik az erőssége, a hangja, a gyakorisága. A rossz hír, hogy sok dolog van negatív hatással a fülzúgásra, a jó hír, hogy ki tudod deríteni, mi az, és száműzheted a hétköznapokból.

A pulzáló hang a fülben sokak számára sajnos már megszokott dolog. Lehet, hogy már te is annyira megszoktad az állandó, egyhangú zúgást, hogy észre sem veszed, hogy veled van. Ám, ha valamilyen külső tényező megjelenik, ami negatív hatással van a fülzúgásodra, igencsak kellemetlen élményben lehet részed:

  • váratlanul nagyon hangos lesz,
  • beleszédülsz, szétesel, dekoncentrált leszel,
  • másabb, idegesítőbb lesz a hallott hang,
  • intenzívebbé, elviselhetetlenebbé válik.
Pulzáló hang a fülben?-a súlyosbító tényezők jó része kiiktatható

Forrás: Unsplash

Ez általában határozott ideig tart, és elmúlik, de attól még nagyon bosszantó, és megnehezíti azt, hogy a hétköznapok rutinjait elvégezd. Ezek a “kisülések” általában azért jelennek meg, mert valami olyan hatás érte a szervezetedet, ami a fülzúgásodat mélyrepülésbe kényszeríti.

De mik ezek a külső hatások?

Nehéz megmondani, mert számtalan ok állhat a változások hátterében: életmódbeli, környezeti vagy egészségügyi hatások. A leggyakoribb fülzúgást kiváltó okok a következők:

  • bizonyos zajok,
  • egy túl hangos hang,
  • stressz, szorongás,
  • kevés alvás,
  • bizonyos, rendszeresen szedett gyógyszerek, kiegészítők, vitaminok,
  • dehidratáltság,
  • magas nátriumtartalmú vagy cukortartalmú étrend,
  • túl sok koffein,
  • dohányzás,
  • alkohol,
  • ételérzékenység,
  • allergia,
  • az időjárás, vagy a légköri nyomás sajátos változásai.

Az teszi nehézzé a kiváltó ok feltárását, hogy minden szervezet egyedi, mindenkinek a szervezete másképpen reagál ugyanarra a külső környezeti hatásra. Lehet, hogy valaki azt tapasztalja, hogy a magas szénhidráttartalmú étrend egyáltalán nincs hatással a fülzúgására, míg van olyan, aki a túl sok édesség mellett jobban küzd a kínzó zúgással.

Ismerd meg a saját tested!

A legfontosabb, amit megtehetsz, hogy megfigyeled, mikor tör rád erőteljesebben ez a pulzáló hang a füledben, és megpróbálsz összefüggéseket keresni, hogy mi minden történt előtte, melyek lehettek a rád törő tinnitus okai.

Mik az erősödő tinnitus okai? - a súlyosbító tényezők jó része kiiktatható

Forrás: Unsplash

Tudjuk, hogy ez nem hangzik biztatóan, hiszen nehéz ennyi változót fejben tartani és megfigyelni. Hiszen, ha délután hirtelen súlyosbodik a fülzúgásod valami miatt, amit reggel ettél, nem biztos, hogy rögtön észreveszed a köztük húzódó kapcsolatot.

Ám önmagában az, hogy felismered, hogy ezzel foglalkozni kell, az már fél siker!

Mi pedig ellátunk remek tippekkel arra vonatkozóan, hogyan is tudod hatékonyan felismerni a fülzúgásod és a különféle változók közti mintázatot!

Vezess naplót!

Ha a megfelelő információ van előtted, meg fogod látni az összefüggéseket! Ehhez azonban fontos, hogy néhány hétig minden nap figyelemmel kövesd a szokásaidat úgy, hogy fel is jegyzed azokat!

Mire lesz szükséged?

Mindössze egy füzetet kell beszerezned és egy tollat. De az is jó, ha előre elkészítesz egy egynapos sablont, amit sokszorosítasz. Így ezeken már csak ki kell töltened a hiányzó adatokat.

Mi kerüljön a sablonra?

Nyilván a fülzúgásod változását végig követned kell a napok folyamán, de emellett jó, ha minél részletesebben dokumentálod a napodat. Különösen figyelj azokra a tényezőkre, amelyek az erősödő tinnitus okai is lehetnek:

  • az étkezésed (mit ettél pontosan, mikor)
  • a fülzúgásod változása (mikor jelenik meg, mikor javul, rosszabbodik, milyen az erőssége, mennyire zavar),
  • a napi tevékenységed (sportolás, munkavégzés, programok),
  • a stresszinted változása,
  • alvásod minősége (mennyit aludtál, és kipihented-e magad),
  • milyen zaj ért aznap, és mikor,
  • milyen gyógyszert, vitamint, étrendkiegészítőt vettél be,
  • milyen volt az aznapi időjárás, volt-e front.

Használj bátran skálákat, matricákat vagy rajzolj, ha jól esik! Szabd teljesen a saját ízlésedre a naplót, hogy az számodra jól átlátható legyen, és kellően motivált legyél arra, hogy folyamatosan vezesd! Legyen mindig nálad, így biztosan nem feledkezel meg róla!

Pulzáló hang a fülben?-a súlyosbító tényezők jó része kiiktatható

Forrás: Unsplash

Kitöltöttem! És aztán?

Először is légy büszke magadra, mert bizony ezt nem mindenki csinálja végig.

Másrészt pedig eljött az ideje, hogy tüzetesen átnézd!

Először is hasonlítsd össze azokat a napokat, amikor ez a pulzáló hang a fülben különösen rossz volt, és keress olyan mozzanatokat bennük, ami mindkét napon előfordult. Ez segíthet megtalálni, melyek nálad a hirtelen fellobbanó tinnitus okai.

Hasonlítsd össze azokat a napokat is, amikor a fülzúgásod a legkevésbé zavart! Ugyanis lehet, vannak olyan tényezők is az életedben, amelyek éppen azt segítik elő, hogy a fülzúgásod enyhüljön. Ha például azt látod, hogy a reggeli edzésed után a fülcsengésed alábbhagy, érdemes ezt a szokást minél többször bevinni a napjaidba! Itt pedig 6 tuti tippről olvashatsz, amivel gyorsan enyhítheted a fülzúgás intenzitását.

De én nem látok semmilyen összefüggést!

Előfordulhat, hogy a fülzúgásodra nem ad megoldást ez a módszer, mert olyan tényezők befolyásolják a fülzúgásod, amelyek nem naplózhatóak, vagy  nincs rájuk befolyásod.

Akárhogy is, kérlek, ne add fel a reményt!

Előfordulhat, hogy több időre van szükség, hogy észrevegyél valamilyen összefüggést, érdemes pár hónapig is folytatni a napló vezetését. Jó ötlet lehet megkérni valaki mást, hogy nézze át a naplódat, hátha ő észrevesz valamit, amit te nem!

Pulzáló hang a fülben?-a súlyosbító tényezők jó része kiiktatható

Forrás: Unsplash

Megeshet, hogy kiderül, hogy olyan dolog áll a háttérben, ami ellen nem tudsz tenni: például frontváltozás. Ne keseredj el, gondolj arra, hogy a legközelebbi frontra legalább fel tudsz készülni lélekben, és tudni fogod, hogy a front elvonulásával a helyzet normalizálódni fog!

A megváltoztathatatlan tényezők helyett pedig koncentrálj inkább a megváltoztathatóakra!

Ugyanis, amint megtalálod a kiváltó okokat, megkezdheted az első lépéseket azok kiiktatására! Ráadásul ezek elkerülése nemcsak a fülzúgásodra lesz jó hatással, hanem az egészségedre is. Ha pedig nem találsz semmi összefüggést, egy dolgot mégis nyertél magadnak: lesz a kezedben egy olyan dokumentum, ami segíti az orvosaidat abban, hogy teljesebb képet kapjanak rólad, amikor diagnosztizálásra kerül sor!

Ha már jó ideje úgy érzed, hogy nem múlik ez a pulzáló hang a fülben, ne küzdj vele egyedül! Látogass el a hozzád legközelebb található Tinnitus Klinikánkra, hozd magaddal a naplódat, és mi segítünk kialakítani számodra egy megfelelő kezelést!