Légörvény? Elkeverik a csomagod a szállítás során? Klausztrofóbia? Lezuhansz? Téged mi rémít meg legjobban, ha repülőgépre szállsz? Általában mindenkiben benne van egy kis drukk ilyenkor, de fülzúgásban szenvedő klienseink inkább a füles-problémáktól tartanak.
Azzal keresnek fel bennünket nyaralás előtt, hogy:
Repülni fogok, fülzúgás ellen mit tegyek, hogy elmúljon?
Van, aki a füldugulást is rosszul viseli, és arra kér használható tanácsot.
Mégis, mi történik a levegőben a füllel?
Jogos a kérdés, és a hozzánk fordulók félelme is teljesen érthető! A repülés valóban okozhat kellemetlen tüneteket, fülfájdalmat, dugulásérzetet, és a fülzúgás is felerősödhet.
Önmagában az, hogy a repülőgép felemelkedik a talajról, és a magasba emelkedik, elképesztő dolog! Ma már egyszerűnek tűnik kívülről, de ha benne ülsz, te is érzed, hogy hatalmas erők dolgoznak azért, hogy a repülés maga létrejöhessen!
Elkerülhetetlen, hogy a szervezetedre ne legyenek hatással ezek a környezetbeli változások.
Ezt leginkább felszálláskor és leszálláskor tapasztalhatod meg, amikor a kabin nyomása megváltozik.
A fülünknek van egy része, amit úgy hívnak, hogy fülkürt, másképpen Eustach-kürt. Ez a fül dobüregét az orrüreggel köti össze, és a nyomáskiegyenlítődésért felel, azaz képes kiegyenlíteni a külső légnyomás változásait.
Azonban, amikor a repülőgép le- és felszáll, gyorsabban változik a légnyomás, mint a dobüregben, ezért alakul ki füldugulás, tompa hallás, fülzúgás, nem ritkán pedig fájdalom is nyilallhat a füledbe. Ha emellé sikerül a repülés idejére megfáznod, felső légúti fertőzést elkapnod, vagy allergiás vagy, a tünetek felerősödhetnek.
Ha repülök, akkor rosszabb lesz a fülzúgásom?
Alapvetően sajnos igen, de ettől ne ess kétségbe, ugyanis ez csak az utazás ideje alatt lesz így. Leszállás után visszaáll a fülzúgásod a korábbi szintre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tehetnél azért, hogy a repülőút alatt enyhítsd a kellemetlen tüneteket! Azaz itt a válasz arra a kérdésre, hogy: “Fülzúgás ellen mit tegyek, hogy elmúljon?”
A megoldás: a tudatos középfül szellőztetés
Azaz, ha a fülkürt eldugul, akkor tegyél azért, hogy újra rendeltetésszerűen tudja végezni a feladatát! Legyen nálad rágó vagy cukorka, amit szopogathatsz, ásítozz, fújd ki az orrod, nyeldekelj, de az is segít nátha, allergia esetén, ha orrcseppet használsz. Ezáltal ugyanis rákényszeríted a fülkürtjeidet, hogy megnyíljanak, a középfüled pedig átszellőzik, így a panaszok enyhülnek. Leszállásnál jobb ébren lenni, de ekkor az utaskísérők is felébresztenek mindenkit.
Vedd ki a hallókészüléked, ha van!
Le- és felszálláskor érdemes kivenned a hallókészüléked, hogy jobban szellőzzön a füled. Ugyanis, ha eldugítod, előfordulhat, hogy erőteljesebben éled majd meg a légnyomáskülönbség okozta tüneteket. Az út során azonban érdemes bent hagynod, a repülőgép morajlása ugyanis segít elfedni a fülzúgásodat.
Gyakori tévhit, hogy a motorzaj felerősíti a fülcsengést, ez nincs így!
De én így nem tudok pihenni!
Ha nem szeretnéd úgy végigrepülni a fél világot, hogy a motorzaj miatt álmatlanul és bosszúsan forgolódj a helyeden, akkor érdemes odafigyelned arra, hogy a szárny előtt, a motortól távolabb foglalj helyet. Itt ugyanis kevésbé hallatszik a motorzaj. Megoldást jelenthet a füldugó is, azonban számolj azzal is, hogy ha berakod a füledbe, akkor a fülzúgásod fel fog erősödni.
Pihenj lágy dallamokra!
Ha már a zajokat nem tudod teljesen kizárni annak érdekében, hogy a fülzúgást elfedd, válaszd ki magad, hogy mit hallgatsz:
- Hallgass podcastot vagy hangoskönyvet!
- Indíts el a telefonodon lágy dallamokat!
- Nézz filmet!
- Tanulj idegen nyelvet oktató videóról!
Vagy egyszerűen csak tegyél fel a füledre egy hangterápiás eszközt! Ezek a zajgenerátorral ellátott pici eszközök ugyanis olyan kellemes dallamokat játszanak le a füledben, amelyek amellett, hogy elfedik a fülzúgásodat, kezelik is azt, valamint elősegítik, hogy kellően ellazulj a repülőút alatt!
Rengeteg dallam létezik, ami közül választhatsz a saját ízlésednek megfelelően, hiszen minden szervezet másképpen reagál az egyes hangokra. Arról, hogy hogyan működnek és miért hatásosak a zajgenerátorok, ebben a cikkben olvashatsz.
Jelentkezz be a hozzád legközelebb lévő Tinnitus Klinikánkra, és derítsd ki, hogy az óceán és a természet hangjai hatnak rád pihentetőbben, vagy a zaj különféle színei! A rendelőnkben kipróbálhatod az összes hangterápiás eszközünket!