A fülzúgásról addig nem tudod elképzelni, hogy komoly probléma, amíg meg nem tapasztalod. Akkor azonban sokszor már késő, ugyanis a fülzúgást megelőzni sokszor könnyebb, mint végérvényesen búcsút venni tőle. Érdemes tisztában lenned azzal, mik a rizikófaktorai, hogy elkerüld azokat!

A fülzúgás soha nem egy különálló betegség, hanem egy tünet, ami valamilyen egészségügyi probléma következményeképpen jelenik meg. A tinnitus okai sokfélék lehetnek, az orvostudomány ma közel 200 kiváltó okot tart számon. Természetesen nem lehet mindet kivédeni, de ha odafigyelsz néhány dologra, már sokat tehetsz azért, hogy csökkentsd az esélyét a fülcsengés kialakulásának. Mi most összegyűjtöttük a leggyakoribb rizikófaktorokat!

Ezek a leggyakoribb rizikófaktorok, melyek később a tinnitus okai lehetnek!

Forrás: Unsplash

Elhanyagolt fül

Ha fáj a füled, azt mindig vedd komolyan! Ne próbáld házilag kezelni, se kúrálni gyógyszertári készítményekkel, hanem irány a fül-orr-gégészeti szakrendelés!

A kezeletlen fülbetegségek, figyelmen kívül hagyott fül problémák ugyanis könnyen rosszabbra fordulhatnak.

Az enyhe lefolyású középfülgyulladás krónikussá válhat, ráadásul a fülfájdalom mögött komplexebb probléma is meghúzódhat.

A leggyakoribb fülzúgást előidéző fülbetegség az otoszklerózis, ami a középfül csontláncának elváltozásával jár. Ilyenkor a hallócsontocskák megmerevednek, nem tudják ellátni a hang megfelelő továbbítását, amire a szervezet fülzúgással reagál.

Egy másik gyakori fülcsengést kiváltó ok a rejtélyes Meniére-betegség, amelyről még nem tud az orvostudomány mindent, de az biztos, hogy a belső fülben lévő folyadék túlzott nyomásemelkedésével, fülzúgással és szédüléssel jár. Ritkább esetben pedig a fülre húzódó daganat is előfordul a tinnitus okai között.

Ebből is láthatod, hogy miért nem jó ötlet elbagatellizálnod a fülfájdalmat, és otthoni megoldásokhoz nyúlnod. Ehelyett inkább fordulj orvoshoz, ugyanis a legtöbb fülbetegség orvosi eljárással kezelhető. Kezelésükkel pedig a fülzúgás is megelőzhető.

Ezek a leggyakoribb rizikófaktorok, melyek később a tinnitus okai lehetnek!

Forrás: Unsplash

Ülőmunka, mozgásszegény életmód

A füled akkor tud jól működni, ha mikrovénáiban jól működik a keringés. Ugyanis, ha a fül vérellátása nem megfelelő, a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez és tápanyaghoz, ez pedig abban nyilvánul meg, hogy a füled kellemetlenül zúgni kezd.

Ezért, ha olyan munkád van, amely során sokat ülsz, iktass be heti háromszor valamilyen testmozgást. A sport jótékonyan hat a keringési rendszeredre, ezáltal pedig a fülzúgást is megelőzheted. Mindegy, hogy milyen mozgásformát választasz – túrázol, biciklizel vagy személyi edzőhöz jársz – , csak űzd rendszeresen, és lehetőleg szeresd is csinálni. Akkor biztosan nem fogod abbahagyni.

Elhanyagolt szervezet

Milyen gyakran jársz szűrővizsgálatokra? Ha valami változást érzékelsz magadon, akkor orvoshoz fordulsz, vagy halogatod, ameddig csak lehet?

Az lenne az ideális, ha természetes lenne számodra, hogy megmutatod a háziorvosodnak magad, ha valami más, ha valami fáj. A tünetek, a fájdalom, a változás ugyanis lehet valamilyen betegség előjele, amit jó, ha időben el tud kapni az orvosod, hiszen így nagyobb eséllyel küzdheted le azokat az alapbetegségeket is, amelyek kísérő tünete a fülzúgás.

Az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, a pajzsmirigyproblémák, a vese- és májbetegségek gyakran járnak fülzúgással, ám ha ezeket kezelteted és karban tartod, az a fülzúgásodra is pozitív hatással van.

Szánj hát időt az egészséged ellenőrzésére, járj el szűrővizsgálatokra!

Ezek a leggyakoribb rizikófaktorok, melyek később a tinnitus okai lehetnek!

Forrás: Unsplash

Óvatlan zenerajongás

Magasan a zajártalom vezet a fülzúgásokért felelős okok listáján. Sajnos még mindig nem védik megfelelően a zenerajongók a hallásukat a zajos eseményeken. Pedig a koncerteken mért 110 decibeles hangerő gyilkos löketet jelent a belső fül szőrsejtjei számára

Egy hangos koncerten a szőrsejtek olyan mértékben sérülhetnek, hogy azonnal halláscsökkenés léphet fel, vagy erős fülzúgás törhet rád.

Ilyenkor ne várj, míg elmúlik, azonnal fordulj orvoshoz! Ugyanis, ha mielőbb értágító infúziót kapsz, 80%-kal nagyobb esélyed van megúszni a maradandó fülzúgást. A legjobb azonban az, ha zenehallgatásra is alkalmas, zajszűrő füldugóval mész zenei eseményekre. Ezek a hallásvédő eszközök ugyanis garantálják, hogy a füled biztonságban legyen, miközben a kedvenc együttesed zenéjére tombolsz.

Halláskárosodás

Gyakori, hogy a halláscsökkenéshez társul a fülzúgás is. Így, ha hallásproblémád van – különösen, ha zajártalom által tettél szert rá – , esélyed van arra is, hogy társul mellé a fülcsengés is. Az esélyeidet azonban javíthatod, ha évente eljársz hallásvizsgálatra, ezáltal időben kiderül, hogy a hallásod romlik. Időben kapsz hallókészülék ellátást, ezáltal pedig a fülcsengés intenzitása is mérsékelődik.

Ugyanis, ha túl későn veszed észre, hogy halláscsökkenésed van, a világ észrevétlenül halkul majd körülötted, miközben a fülzúgásod egyre hangosabbá válik.

A hallókészülék azonban visszahangosítja a környezeted, a fülzúgás pedig beolvad a környezeti zajok közé.

Szerencsére a Tinnitus Klinikán a komplex problémákra is fel vagyunk készülve, hallókészülékbe épített zajgenerátorainkkal a halláscsökkenésedet és fülzúgásodat is tudjuk egyszerre kezelni! Ha bármilyen fülzúgás és hallásproblémád van, jelentkezz be hozzánk konzultációra, mi segítünk megtalálni számodra a legjobb megoldást!