Duruzsol a fülünkbe, jön-megy, néha megőrjít, máskor csak legyintünk rá. A fülzúgás korunk egyik népbetegsége, ami bár sokakat érint, kevesen figyelünk rá igazán. Többnyire csak akkor fordulunk vele szakemberhez, ha már elviselhetetlenné válik, addig úgy tekintünk rá: majd elmúlik.
És ez többnyire így is van. Eleinte csak rövid ideig jelenik meg, aztán kialusszuk, vagy csak felsejlik a fülünkben, zúg egyet, majd el is halkul. De a fülzúgás nem mindig múlik el, és ha egyszer megjelenik, idővel egyre sűrűbbé válik, mígnem állandó társunkká nem válik. Ha önmagában ez nem győz meg arról, hogy komolyan vedd a fülzúgásodat, mondunk még pár érvet!
1 Ha túl későn foglalkozol vele, kisebb a javulás esélye!
A kutatások számtalanszor alátámasztották már, hogy a fülzúgás intenzitása sikeresen mérsékelhető, de akár meg is szűnhet a fülzúgás, ha időben kérünk segítséget. Ugyanis, minél előbb fordulunk szakemberhez, annál nagyobb sikerrel térhetünk vissza a kellemetlen csengés nélküli életünkhöz.
Ennek az oka rendkívül egyszerű: minél tovább észleli agyunk a fülzúgást, annál inkább magáévá teszi ezt a jelenséget, és ez válik számára természetessé. Minél tovább tekint a fülzúgásra az agyunk természetes jelenségként, annál jobban rögzül, és annál nehezebb lesz visszafordítani ezt a folyamatot, hogy agyunk elfelejtse a fülzúgást.
Ezért ne várj soha, míg a fülcsengés egyre gyakoribbá vagy állandóvá válik, hanem már az első többnapos fülzúgásnál vizsgáltasd ki magad alaposan!
2 Figyelmeztet, hogy beteg a tested!
A fülzúgás sosem csak önmagában jelenik meg, hanem valamilyen betegség kísérő tüneteként. Ha zúg a fülünk, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy mi állhat a hátterében. Így könnyen meglehet, hogy egy betegséget is sikerül idő előtt felfedeznünk, és megtehetjük a megfelelő lépéseket annak kezelése érdekében.
Mi minden állhat a fülzúgás mögött? Néhány a leggyakoribbak közül:
- cukorbetegség,
- inzulinrezisztencia,
- pajzsmirigy nem megfelelő működése,
- szív-és érrendszeri problémák,
- nyak és gerinc betegségei,
- fülgyulladás,
- Meniére-betegség.
Ha az alapbetegséget kiderítjük, azonnal elkezdődhet annak kezelése a fülzúgáséval, mint az alapbetegség tünetével együtt. Az esetek nagy részében, ha a fülzúgást kiváltó alapbetegséget sikerül kezelni vagy gyógyítani, a fülzúgás is mérsékelődik vagy megszűnik. Ha így nézzük, a fülzúgás remek dolog, figyelmeztet bennünket arra, hogy a testünk odafigyelést igényel!
3 Jelez, hogy ideje visszább venned a tempóból!
A fülzúgás az esetek egy részében akkor jelenik meg, ha különösen stresszes időszakunk van. Bármilyen áltudományosan hangzik is, a stressz bizony sokféleképpen hat a testünkre: felpiszkálja a vérnyomásunkat és a pulzusunkat, görcsbe rándítja a szívünket, izmainkat és az ereinket. Mindezek hatással vannak a vérkeringésünkre is: kevesebb oxigénhez jutnak a fülünkben lévő hajszálerek, a fülünk pedig nem tud rendeltetésszerűen működni. A tartós stresszállapot anyagcsere-problémákhoz is vezethet, kialakulhat az inzulinrezisztencia vagy a cukorbetegség, ami a fülzúgás egyik ismert kiváltó oka.
Ha zúg a fülünk, gondolkozzunk el azon, hogy az életünket mennyire hálózza be a stressz fojtogató fonala. Ha nagyon stresszesek a hétköznapjaink, tegyünk lépéseket a belső harmónia eléréséért: sportoljunk, meditáljunk, iktassuk ki a főbb stresszforrásokat!
4 A fülzúgás felborítja a lelki egyensúlyod!
Tudtad, hogy a depressziósok körében gyakoribb a fülzúgás, a krónikus fülzúgásban szenvedők között pedig gyakoribb a depresszió? Az ok gyakran az állandóan jelenlévő kellemetlen zúgásból fakad.
A krónikus betegséggel élők ismerik azt az ördögi kört, hogy életükbe belép egy állandó fájdalom vagy kellemetlen inger, ami magára vonja a figyelmüket. Minél jobban figyelünk rá, az inger egyre erősebbé válik, ennél fogva egyre jobban rá fókuszálunk. Ez a 22-es csapdája. Szorongásos tüneteket hív elő az érintettekből, pánikolunk, hogy mikor tér vissza a zúgás, meddig tart majd, mikor múlik már el – ez, és a fülzúgás maga képes jelentősen megnehezíteni a mindennapjainkat.
5 Búcsút mondhatsz a békés alvásnak!
Ha a fülcsengés tartóssá válik, félő, hogy a nyugodt, pihentető alvásunk is veszélybe kerül. Sok krónikus fülzúgásban szenvedő ember éjjelente csak fekszik az ágyban, és szeretne elaludni, de nem tud, mert az egész szobát betölti a szűnni nem akaró zúgás hangja.
A fülzúgás különösen este, a csendes órákban válik kínzóvá, amikor semmilyen zaj nem fedi el a fülünkben tomboló füttykoncertet. Ez ellen tehetünk, ha halkan szól egy kis zene, vagy megy a tévé: egyszóval van körülöttünk valamilyen zaj a fülcsengésen kívül is.
6 Veszélybe kerül az egzisztenciád!
Az állandósult fülzúgás jelentősen befolyásolja a teljesítőképességünket is. Ha figyelmünk folyton a kellemetlen inger felé terelődik, nem tudunk száz százalékosan jelen lenni sehol: sem a baráti csevelyben, sem az egyetemen, sem a munkahelyünkön. Ha ehhez hozzátesszük a fülzúgás miatt kialakuló alvászavarunkat is, szinte biztos, hogy dekoncentrálttá válunk a mindennapokban.
Ez megnehezíti, hogy jól teljesítsünk az élet minden területén, teljesítményünk hanyatik, veszélybe kerül a státuszunk a társas életben, a munkahelyünkön. Ezt ne várjuk meg!
Ne bízz abban, hogy a fülzúgásod el fog múlni! Jelentkezz be a hozzád legközelebb eső Tinnitus Klinikánkra konzultációra, hogy még időben kiderítsük a probléma gyökerét, és visszafordítsuk a bajt!