A demencia körül rengeteg tévhit kering. Az egyik legnagyobb, hogy ez egy konkrét betegség, pedig valójában csak tünetegyüttes, amit sokféle betegség vagy életkörülmény idézhet elő. A fülzúgás és a halláscsökkenés is lehet egy ilyen előhívó tényező, emiatt is olyan fontos a fülcsengés megszüntetése, és a halláscsökkenés kezelése.
Mi az a demencia?
A demencia tulajdonképpen a memória károsodását jelenti, és ahhoz, hogy a diagnózis kimondható legyen, a szellemi leromláson túl legalább még egy tünetnek jelen kell lennie az alábbiak közül:
- nehézségek az absztrakt gondolkodás szintjén,
- problémák az ítélőképesség terén,
- beszédzavar,
- vagy személyiségváltozás.
Megkülönböztetünk elsődleges és másodlagos demenciát. Az elsődleges demenciáknak nincs kimutatható oka, a szellemi leépülés a fő jellemzője, ide soroljuk az Alzheimer-kórt vagy a Parkinson-kórt.
A másodlagos demenciák mögött meghúzódik valamilyen előhívó, hajlamosító tényező vagy betegség. Ilyen rizikófaktor lehet az érszűkület, cukorbetegség, alkoholizmus, koponyasérülés. A másodlagos demenciák általában visszafordíthatóak, ha időben felismerjük és megszüntetjük, kezeljük a kiváltó tényezőket.
Hogy okozhat demenciát a fülzúgás?
Lényegében a fülzúgás és az esetlegesen társuló halláscsökkenés is arra kényszeríti az agyat, hogy újraszervezze a működését annak érdekében, hogy a fülzúgás okozta nehézségek ellenére is el tudja végezni a feladatait.
Az agy azonban csak úgy képes fülzúgás jelenléte mellett is dolgozni, ha valamilyen módon kompenzál, új idegi hálózatokat hoz létre, amelyek segítik áthidalni a fülcsengés okozta nehézségeket.
Ám ahhoz, hogy ezt meg tudja tenni, más létfontosságú feldolgozó folyamatokat le kell állítania, és így a rendeltetésszerűen működő agy a fülzúgás megjelenése után átszerveződik, és sérülnek azok a feldolgozó folyamatok, amelyek például a koncentrációért felelnek. Ennek a pontos folyamatát ebben a cikkben bemutattuk, olvasd el, ha érdekel!
Mit fogsz érzékelni ebből?
A fülzúgás arra kényszeríti az agyad, hogy folyamatosan éber állapotban legyen. Te elsősorban azt fogod érezni, hogy egyre fáradékonyabb, nyűgösebb és frusztráltabb vagy, az álmatlan éjszakák pedig mindennapossá válnak. Először beletörődsz, megtanulsz vele együtt élni, így végezni a napi teendőidet, ám a szervezeted egy idő után fizikailag és mentálisan is kimerül, visszavonulásra késztet.
Ez a visszavonulás pedig társadalmi elszigeteltséghez vezet.
Lassan alakul ki ez is: először csak otthon maradsz este, mert érzed, hogy pihenned kell. Nem mész el moziba, mert a fülzúgástól nem tudod élvezni. Kihagysz baráti találkozókat, mert nehéz kommunikálnod, a munkahelyeden sem vagy a régi már, és ezt a kollégáid is észreveszik. Lehet, hogy a családod is egyre kevésbé tolerálja a hangulatingadozásodat, amit a fülzúgásod okoz. Így kezdesz egyre jobban eltávolodni mindenkitől.
És ez a visszavonulás az, ami megágyaz a korai demenciának.
Az aktív társasági élet életmentő lehet
Több tanulmány is rámutatott már arra, hogy azoknál az idős embereknél, akik aktív társasági életet élnek, sokkal kisebb eséllyel alakul ki demencia, mint azoknál, akik ritkábban találkoztak barátaikkal vagy vettek részt valamilyen programon.
Az aktív társas életmód több oldalról is pozitívan hat az emberek mentális és fizikai állapotára:
- frissen tartja a gondolkozást és a memóriát,
- a beszéd – és nyelvi képességeket,
- több mozogásra sarkall,
- és segíti a pozitívabb életszemlélet kialakítását.
Tehát az aktív közösségbe járás pont azokat az agyi ideghálózatokat támogatja és fejleszti, amelyek szükségesek az agy megfelelő működéséhez.
Hogyan segíthet a hangterápia?
Mivel a fülzúgás megjelenése az, ami egy negatív spirálba mozdítja a mentális állapotunkat, az elsődleges cél a fülcsengés megszüntetése vagy legalább a mérsékelése. Így ugyanis az agy végre levegőhöz jut, és képes pihenni.
Ebben segítséget jelent a rendszeres sport, a meditáció, a tudatosan beiktatott pihenés és a hangterápiás eszközök. A zajgenerátorral ellátott hangterápiás készülékek ugyanis hordásuk során olyan dallamot játszanak le a fülünkben, amelyek elfedik a fülzúgás zaját, és segítik elfeledtetni az aggyal a jelenlétét.
Így az agy képes figyelmen kívül hagyni a fülcsengést, és a megszokott módon működni. Bővebben itt olvashatsz ezekről az eszközökről.
Természetesen léteznek olyan hangterápiás eszközök is, amelyek a fülzúgás mellett a halláscsökkenést is képesek kezelni. Ezek tulajdonképpen hallókészülékek, amelyekben van beépített zajgenerátor is, így nem kell lemondanod a javulás esélyéről akkor sem, ha halláscsökkenéssel és fülzúgással is élsz!
Ezeket a hangterápiás eszközöket te is kipróbálhatod a Tinnitus Klinika rendelőjében, így személyesen is meggyőződhetsz hatékonyságukról, mielőtt a bérlésük vagy megvásárolásuk mellett döntesz! Nekünk ugyanis fontos, hogy biztos legyél a választott utadban és döntésedben!