Ha fülzúgással vagy valamilyen krónikus betegséggel élünk, a félelem észrevétlenül beszivároghat a nap minden részébe, és megbéníthatja a működésünket. Nehezebbé válik elvégezni a napi teendőinket, és az olyan örömforrások is kikopnak a hétköznapokból, amelyekkel saját magunkat tesszük boldoggá. Ne hagyd, hogy ez a félelem eluralkodjon rajtad!
Teljesen normális, hogy félsz
Ha a fülzúgás bármikor felerősödik, az komoly hatással van rád. Az állandó zúgás ugyanis annyira elvonja a figyelmedet, hogy komolyan befolyásolja a mindennapi élethelyzeteidben meghozott döntéseidet.
Szerettél esténként sétálni az esti csendben? Most már inkább otthon maradsz, mert a csendben süvít csak igazán a füled.
Imádtál társasági összejövetelre járni, találkozni a barátaiddal? Most már félsz, hogy a fülzúgás tönkreteszi az élményt.
Büszke vagy arra, hogy nem hordott nálad türelmesebb embert a Föld a hátán? Most nem tudod hová tenni a hangulatingadozásaidat, ami a fülcsengés miatt tör rád?
Imádtad a munkád, örömmel jártál be dolgozni? Most szorongsz és demotivált vagy, mert amit a munkahelyeden teszel, az inkább túlélés. Nehéz úgy dolgozni, ha állandó füttykoncert zajlik a fejedben.
Ha túl sok negatív tapasztalatot szerzel a fülzúgásod miatt, akkor kialakul benned egyfajta félelem. Eleinte még lehet, hogy örültél azoknak az időszakoknak, amikor a fülcsengésed nem volt olyan erős, és újult erővel vetetted bele magad a napba, ám a kiszámíthatatlanság idővel megnyirbálja a lelkesedést. Az, hogy hirtelen jön az erős fülzúgás, és nem tudsz felkészülni rá, nagyon erős tehetetlenség érzést ébreszt fel benned.
Arra gondolsz: mi értelme bármit is csinálni, hiszen úgyis kínzóvá válik a fülzúgásod, és tönkreteszi az élményt.
Inkább otthon maradsz, visszahúzódsz, lemondasz a megszokott örömforrásaidról, mert úgy érzed, otthon jobban meg tudsz birkózni a zúgással egyedül, nem kell alkalmazkodnod senkihez, és kevésbé éled meg rosszul, ha a programod közepén hág tetőfokára a koncert a füledben.
Könnyebb útnak tűnik ez, de ne kövesd!
Van módszer arra, hogy ne ess el teljesen a hétköznapi örömöktől! Ennek a titka pedig az, hogy hogyan nézel szembe a fülzúgás hatásaival, és hogyan veszed vissza az irányítást a fülcsengésedtől.
Ha megérted a korlátaidat, és jól átgondolt döntéseket hozol, akkor újra élvezheted a régi tevékenységeidet!
Legközelebb, amikor kapsz egy meghívást a barátaidtól, ne mondj azonnal nemet! Ehelyett inkább gondold végig, mit tehetsz magadért abban az esetben, ha a programod közepén rád tör az éles, sípoló, zúgó hang. Ugyanis, ha előre tervezel, és lehetséges megoldásokat dolgozol ki, akkor nem kell teljesen lemondanod egy jó élményről!
Ebben a tervezésben segíthetnek az alábbi kérdések:
1.Élvezni fogom a programot?
Ez egy egyszerű kérdés, de fontos, hogy tisztázd, azért mennél el valahová, mert szeretnél, és örülnél neki, vagy azért, mert kötelességednek érzed? Ugyanis, ha a saját örömödre mozdulnál ki, az egy erős indok arra, hogy elindulj, és vállald a fülzúgás megjelenésének a kockázatát.
2.Mi rossz történhet?
Írj le mindent egy papírra, hogy mi az, ami rosszul alakulhat, ha úgy döntesz elmész. Így konkretizálni tudod a félelmeidet, és látni fogod mitől félsz pontosan.
Ez nagy segítség: a konkrét félelmekkel könnyebb szembenézni, mint egy alaktalan félelem érzéssel.
3.Hogyan készülhetek fel?
Ha már látod, hogy mi az, amitől tartasz, akkor elkezdhetsz megoldási stratégiákat kidolgozni, hogy az egyes félelmeket mivel oldhatod fel. Például kérheted, hogy menjetek olyan helyre, ahol szól egy lágy zene, ami kissé elfedi a fülzúgásodat. Ha félsz attól, hogy mit gondolnak majd rólad, ha a fülzúgás miatt frusztrálttá válsz, és nehezen tudsz jelen lenni, akkor kitalálhatod, mit fogsz mondani a többieknek. Ha megmagyarázod, mi zajlik le benned, a környezeted is tud segíteni.
Gondold át, hogy mi az, amitől jobban érezhetnéd magad az adott helyzetben, és élj vele!
Az a tudat, hogy ha megtörténik veled valamelyik dolog, amitől félsz, tudsz mit tenni ellene, hatalmas könnyebbséget jelent neked, és kevesebb félelem lesz benned, hiszen tudod majd, mit fogsz csinálni, hogyan nézel szembe a helyzettel!
4.Mit tehetek, ha a dolgok hirtelen rosszra fordulnak?
Tervezd meg, mit fogsz tenni akkor, ha a dolgok úgy alakulnak, hogy nagyon kényelmetlenül érzed magad, és nem esik jól ott lenned, ahol vagy! Szólhatsz a többieknek, hogy fülzúgástól szenvedsz, és ezért előfordulhat, hogy a program közben rosszul érezheted magadat – hidd el, megértik! Átgondolhatod, lesz-e lehetőséged távozni a helyszínről.
Ne felejtsd el, hogy bármikor dönthetsz úgy, hogy előbb hazamész a tervezettnél!
Az a gondolat, hogy bármikor kiléphetsz a rossz helyzetből, és hogy mindezt mások előítélete nélkül teheted meg, jelentősen csökkenti a félelmedet, hiszen gyorsan és könnyen biztonságba tudod magad helyezni!
5.Mindezek fényében megéri elmenned?
Lehet, hogy nem mindig éri meg. De ha végiggondolod, hogy mit tudsz tenni azért, hogy leküzdd a félelmeidet, sokkal nagyobb eséllyel élvezheted a programokat.
Ha úgy érzed, szeretnél elmenni valahová, és megéri a kockázatot, akkor menj, és élvezd, amennyire csak lehetséges!
Nem baj, ha végül mégsem sikerül, vagy csak egy részét tudod örömmel megélni! Az azonban biztos, hogy nagyobb eséllyel fogod jól érezni magad, ha előre felkészülsz, és nem hagyod, hogy a félelem teljesen átvegye az irányítást az életed felett!
Vesd be a noisert a fülzúgás csillapítása érdekében!
Ha azok közé tartozol, akiket nagyon megvisel a fülzúgás, annyira, hogy a hétköznapi teendőidet is nehezen végzed el, mindenképpen érdemes kipróbálnod hangterápiás eszközeinket! Egy noiser készülék úgy néz ki, mint egy pici hallókészülék, ami speciális, számodra kialakított, mesterséges dallamot játszik le a füledbe, ami eltereli a figyelmedet a fülzúgásodról, és egyúttal kezeli is azt!
Itt többet is megtudhatsz a működésükről, és nálunk helyben ki is próbálhatod őket, mindössze csak időpontot kell foglalnod hozzánk!